Aparat ruchomy

Leczenie ortodontyczne może przebiegać na różne sposoby. Najczęściej trzeba wziąć pod uwagę konkretną wadę zgryzu i ustawienie zębów pacjenta, jego wiek, a także oczekiwania względem leczenia czy to, ile czasu może lub chce na nie poświęcić. Aparat ruchomy to jedno z wielu stosowanych narzędzi w ortodoncji. Jest wybierany często przez rodziców, którym zależy na prawidłowym wykształceniu się zgryzu ich dzieci – aparat ruchomy można nosić już od 4. roku życia! Zdarza się jednak, że dorośli pacjenci również decydują się na taką metodę leczenia.

Założenie aparatu ruchomego na zęby

Aparat ruchomy to mało inwazyjna metoda leczenia ortodontycznego. Podczas pierwszej wizyty nasi specjaliści ustalają szczegółowy plan leczenia. Pacjent ma możliwość wyboru spośród różnych metod pracy. Na początku trzeba stworzyć wyciski, na podstawie których wykonany będzie indywidualnie dopasowany aparat ruchomy. Zakłada się go na noc lub także dodatkowo na kilka godzin w ciągu dnia, w zależności od wskazówek udzielonych przez ortodontę. Aparat ruchomy jest najczęściej wykorzystywany do korygowania zgryzu u dzieci.

Aparat ruchomy musi być odpowiednio dopasowany do uzębienia danej osoby. Często składa się on z niewielkich drucików po bokach i specjalnego elementu, który pozwala na regulację szerokości produktu wraz z postępem leczenia. Aparaty ruchome to produkty kolorowe, wykonywane ze specjalnych, nietoksycznych tworzyw sztucznych. Są one odporne na działanie śliny i pasty do zębów, co pozwala na ich zachowanie w czystości.

Jak długo nosi się aparat ruchomy?

Plan leczenia zawsze jest tworzony indywidualnie, na podstawie stopnia skomplikowania wady zgryzu u danej osoby. U niektórych pacjentów trwa ono kilka miesięcy, a u innych – lat. Zdarza się też, że osoby noszące aparat ruchomy w dzieciństwie w późniejszym czasie i tak muszą sięgnąć po aparat stały. Może to wynikać m.in. z pojawienia się ósemek, które często powodują przesunięcie zębów, także u dorosłych.

Podczas leczenia realizuje się cykliczne wizyty kontrolne. W ich trakcie można ocenić postępy i zdecydować o ewentualnym przedłużeniu lub zmianie sposobu pracy.

Komu polecany jest aparat ruchomy?

Stosowanie aparatu ruchomego jest polecane w przypadku dzieci i młodzieży w fazie rozwoju – jeszcze przed okresem dojrzewania. Wyjmowane aparaty ortodontyczne są stosowane zwłaszcza u dzieci od 4. do 12. roku życia. Wówczas szansa na skorygowanie jeszcze niewielkich wad zgryzu jest stosunkowo duża. Noszony systematycznie aparat ruchomy pomaga wychylić zęby w pożądanym kierunku, poszerzyć lub zwęzić łuk zębowy, a ponadto ułożyć w prawidłowy sposób szczękę i żuchwę. Niektórzy dorośli jednak także decydują się na taki aparat, zwłaszcza jeśli konieczne jest skorygowanie jedynie drobnych defektów w zgryzie, a noszenie stałego aparatu nie jest dla nich możliwe z różnych względów. Innym rozwiązaniem dla nich mogą być wyjmowane nakładki Invisalign, przy pomocy których także korygujemy wady zgryzu – również te poważniejsze.

Nasi specjaliści wskażą zalety i wady poszczególnych aparatów, co pomoże w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Bierzemy pod uwagę również budżet danej osoby – niektóre modele są znacznie droższe niż inne.